Velmi bohatá je naše činnost v oblasti ekologie. Od roku 2004 jsme již několikrát získali titul EKOŠKOLA. Žáci sami usilují o zlepšení stavu životního prostředí, analyzují současnou situaci v oblastech energie, vody, odpadů, klimatických změn, dopravy apod. Zároveň navrhují zlepšení, která se snaží posléze naplnit.
Témata Ekoškoly by nemohla být plněna bez aktivní práce Ekotýmu a výše zmíněné aktivity by nešly uskutečnit bez spolupráce s MěÚ Moravské Budějovice, Lesy ČR, Národním parkem Podyjí, SOU Dvořákova Znojmo, Ekologickým centrem Chaloupky a Sdružením pro ekologickou výchovu Tereza. Škola se v minulosti zapojila do rozvojových programů i do mezinárodních programů a grantů. Z ekologických aktivit stojí za zmínku například kampaň Litterless.
Účastníme se také mezinárodního programu GLOBE. Jedná se o dlouhodobý mezinárodní program, který žákům nabízí praktické postupy pro zkoumání a pozorování životního prostředí v okolí školy. Vede ke spolupráci žáků a pedagogů, přirozeně podporuje přírodovědné předměty. S využitím jednoduchých vědeckých postupů žáci pozorují vývoj počasí, měří kvalitu ovzduší a vody, zkoumají druhy lesních porostů, půdní vlastnosti. Získaná data vyhodnocují a odesílají do celosvětové internetové databáze. Zpracované výsledky slouží vědcům a studentům po celém světě k dalšímu využití.
V rámci projektu Pomáháme spolu mimo školu jsme zpracovali 2 miniprojekty Dešťová zahrada a Zelený dvorek.
Děvčata Bára Bulíková, Ivana Dubská a Rozálie Novotná připravila anketní lístky k vytištění. Paní učitelka Bartesová vytiskla 70 lístků na školní tiskárně a Vojta Dubský s Vojtou Buličkou rozdali lístky na zasedání ekotýmu zástupcům jednotlivých tříd. Hlasování provedly jednotlivé třídy na třídnických hodinách v týdnu od 12. 11. do 19. 11. Distribuci zbylých lístků si vzali na starost členové kroužku Tereza a rozdali je mezi rodiče, učitele a ostatní pracovníky školy.
Dne 20.11. na schůzce kroužku Tereza proběhlo vyhodnocení. Ze 70 lístků se vrátilo 56 lístků, 43 hlasy bylo hlasováno pro projekt Deštná zahrada. Dalším krokem bylo jednání zástupců ekotýmu s panem ředitelem Milošem Březinou. Ten přislíbil pomoc při shánění firmy k instalaci okapů a svodů na altán.
Přes zimní měsíce se „terezáci“ rozhodli udělat model altánu s plánovanými svody a truhlíky.
A protože jsme ekoškola, použité anketní lístky jsme využili k výrobě vánočních ozdob na stromeček v parku.
Začátkem června 2024 navštívili zástupci naší školy slovenské město Svit, kde se konal další ročník Globe Games. Jedná se o čtyřdenní ekologické setkání učitelů a žáků, které je zdrojem inspirace, zážitků a získávání nových kontaktů.
Tradiční součástí GG je koulení nafukovací zeměkoule, terénní hra a prezentace projektu.
Naši žáci letos představili projekt o parčíku před školou.
Plýtvání potravinami je celosvětový problém.
Víte, že zhruba jedna třetina všech potravin končí na skládce nebo ve spalovně?
A to v době, kdy 800 milionů lidí trpí podvýživou.
Na tento problém jsme se v naší škole zaměřili při oslavě Světového dne ekoškol. A začali jsme od sebe - po dobu jednoho týdne jsme sledovali, kolik jídla vyhodíme při školních obědech. Byli jsme nemile překvapeni a rozhodli se s tím něco dělat. Z diskuzí na třídnických hodinách vzešly tyto akce - příprava zdravé svačiny, vaření z místních produktů, beseda o palmovém oleji, výstavka přehledu cukrů v nápojích a dokonce báseň od žáků 9. ročníku.
Ve dnech 25. – 26. května se naše dva týmy vypravily do Prahy, kde na Přírodovědecké fakultě Karlovy Univerzity prezentovaly své vědecko-badateské projekty na téma ZAFÚKANÉ a AS WHITE AS SNOW – nejen před porotou, ale i před školami z celé naší republiky, z Irska, Gruzie, Slovenska a Malty. Žáci také měli možnost navštívit ČHMÚ a na vlastní oči viděli, jak se vytváří předpověď počasí.
Nápad na její vytvoření měli naši Terezáci.
Ve spolupráci s odborem životního prostředí vzniklo 8 dřevěných cedulí, které byly nainstalovány na břehu řeky Rokytky. Děti na ně umístily výkresy ptáků žijích v okolí Heřmanských kopců, zajímavosti o nich a QR kód, díky němuž si můžete poslechnout hlasy jednotlivých opeřenců.
Prostor parku je využíván k občasné výuce. V soutěži, kterou vyhlásila p. uč. Jana Hanáková, měli žáci sami možnost navrhnout, jak by lavičky měly vypadat. Jejich finální podoba vychází z nejlepších návrhů, které byly konzultovány s výrobcem - panem Břinkem z firmy FabriMoravia.
Ekologický kroužek Tereza v rámci zapojení v projektu PULCHRA diskutuje a plánuje, jak přispět k příjemnějšímu a aktivnějšímu prostředí nejen ve škole, ale i na veřejných prostranstvích našeho města. Chtěli bychom ve spolupráci s městem a odborníky upravit venkovní prostory k mezigeneračnímu setkávání a odpočinku v rámci naší komunity.